

USA
Gondolnánk tehát, hogy ez innen sima. Nos az. De csak azért, mert jött egy ember, akit Elijah Peppernek hívtak, és 1776-ban (jeles év…) megalapította az Amerikai Egyesült Államok első whiskey-lepárlóját. A hely pedig… Természetesen Kentucky, azon belül Bourbon megye. Itt oszlatjuk el a tévedést, miszerint James B. Beam lenne a Bourbon whiskey atyja, mert az Elijah Pepper, akinek nevéhez fűződik a mostanra James E. Pepper néven forgalomban lévő whiskey és a Woodford Reserve nevű másik legenda is. Ezidőtájt a rendes whiskey 50% körüli alkoholtartalmú, a westernfilmekből ismert kispoharas, „húzóra” fogyasztott, különösebb gasztronómiai érték nélküli ital volt. De ahogy mindenhol, Amerikában is lettek tehetősebbek, akik megtehették, és meg is akarták tenni, hogy extra minőségű, és kellemesebb ízű verziókat igyanak a whiskeyből. Itt jegyezném meg, hogy a konföderációs zászló nem valamely politikai meggyőződés eredménye, hanem Kentucky és Tenessee hovatartozását mutatja a whiskey aranykorában. Az 1800-as évekre megjelentek a komoly érlelési idejű párlatok, és ahogy a nagy gabona monokultúrák terjedtek, esetenként kombinálták a rozst, a kukoricát és az árpát, mint alapanyagot. Szép lassan a kultúra része lett, és ahogy a kontinens benépesült, hozta magával az ízlések specializálódását, így például a nagyszámú ír bevándorló komoly hatást gyakorolt. Mostanra nem mondhatjuk, hogy egyik vagy másik európai whiskykultúra nagyobb hagyományú lenne, mint az amerikai. Teljesen más irány, de nálunk a Bervában általános a meggyőződés, hogy az amerikai whiskey egy szinten kezelendő a skót, vagy az ír párlatokkal.
Four Roses Single Barrel

Wild Turkey Longbranch

Rebel Tawny Port Finish

Jim Beam Kentucky Dram
